Seo danışmanlığı

Halk dili ile konuya giriş yapayım google da üst sıralarda çıkmanızı sağlayan sektöre seo danışmanlığı ve bu sektörde hizmet veren kendini uzman ilan eden kişilere ise “seo danışmanı” denmektedir.

Oldukça basit ve tebessüm ettiren bir anlatım oldu değil mi ?

Herkes seo danışmanlığı‘nı bu şekilde tercüme ederken ben şimdi sizlere kendi kalemimden, dilim döndüğünce izah etmeye çalışacağım.

Seo konusu aslında herkes tarafından bilinen bilgiler ile yola çıkılarak yapılmakta ama ne yazık ki herkes bu bilgilerle yetinmeyip değişik kendince girişimlerde bulunmakta ve kimi zaman aceleci kimi zaman ise aç gözlü davranarak herşeyi mahfetmektedir.

Ben yani Gazi ÖZATA ; seo konusunaz kendi penceremden şu gözlem ile bakmaktayım.

Bir toplum içinde yaşayan en zengin bireyden tutunda en fakirine kadar herkes olta kullanılarak balık tutulduğunu çok iyi bilir, ama olta ile balık tutulduğunu bildiği halde herkes olta ile balık tutamaz. Olta balıkçılığı ile seo birbirinden farklı konular olmasına rağmen işleyiş bakımından bir birine çok bağlantılıdır.

Balık nasıl tutulur ? Seo nasıl yapılır ?

Balık tutmak için herşeyi hazırladınız: Bir deniz kenarındasınız oltanız hazır, oltanın ucundaki kurşun hazır, misine sağlam hatta yeminiz bile takılı. Şimdi oltanızı denize salıyor ve bekliyorsunuz bazen denizin dalgasından yola çıkarak oltanın kurşunu sizi yanıltabiliyor ve balığın oltaya takıldığını düşünerek hızlı bir şekilde oltayı çekiyorsunuz ve bir bakıyorsunuz ki elinizde avucunuzda hiç birşey yok. Seo konusunda buna benzemektedir, şayet yaptığınız çalışmalar kendini göstermeden aceleci sabırsız girişimlerde bulunur ve üzerine birşeyler daha katmak isterseniz hem yaptığınız işin doğruluğundan emin olamazsınız hemde kendi ellerinizle işinizi mahfetmiş olursunuz.

Kaçan balık büyük olur

Bir seo danışmanı ile sizin bildiğiniz bilgiler harfi harfiyen aynı olabilir. Ama bu değildir ki karşınızdaki insan cahil veya sadece piyasadaki bilgileri bilerek sizi kandırmaya çalışıyor. Her zaman için bilgiye sahip olmak değil o bilgiyle uygulamaya koyulmak önemlidir. Bir seo danışmanı na “iyide bu bilgilerin hepsini ben biliyorum zaten” diye zerzenişte bulunursanız şayet karşınızdaki insan size “o halde neden kendiniz yapamadınız veya yapmadınız” sorusunu yönelterek sizi ekarte edebilir.

Bir seo danışmanı‘ nın en asli görevi kurala göre hareket etmek ve düzenli bir çalışma sağlamaktadır. Siz de bildiğiniz bilgiler doğrultusunda sitenizi iyi yerlere getirebilirsiniz, ama bazen zaman kavramı istediğimiz şekilde işlemez ve düzgün bir çalışma sergileyemezsiniz. Bu gibi durumlarda yine seo danışmanlığı hizmeti almak en doğru olanı olacaktır.

Söz uçar imza kalır !

Çalışacağınız seo uzmanı veya diğer bir tabir ile seo danışmanı ne kadar bol referans ve bilgiye sahip olursa olsun, her zaman için sözleşmeli çalışmalı ve kendinizi garanti altına almalısınız. Her zaman şartlar aynı şekilde olacak ve aynı doğrultuda ilerleyecek diye bir kaide bulunmamaktadır. Karşınızdaki insan size sözleri ile ne kadar güven aşılarsa aşılasın bu sözleri siz veya üçüncü bir şahsın duyması ticari ve hukuksal açıdan herhangi bir önem arzetmemektedir. Kendinizi ve işinizi sağlama almak istiyorsanız “söz uçar imza kalır” ata sözünden yola çıkarak lütfen ayrıntılı bir seo sözleşmesinin altına imza atınız.

Seo sözleşmesinde nelere yer verilmeli ?

  • Öncelikli olarak ücret konusunu en başından konuşmalı ve sabit bir bedele bağlamalısınız, ucu açık rakamlar ilerleyen günlerde sizin başınızı ağrıtabilir. ( Çeşitli mazeretler üretilerek ekstra ödeme talebinde bulunulabilir. ) Zaman kavramına dikkat etmelisiniz ve yine her iki tarafında zarar görmemesi için bir ana süre birde opsiyonel süre maddesi bulunmalıdır. Bir futobcunun sözleşmesi gibi düşünün 2 senelik mukavele imzalanır ve satın alma opsiyonu da kulübe verilir diye bir madde düşülür. O anki google şartlarına göre google da oluşabilecek güncelleme, dalgalanma vb. durumlardan ötürü seo uzmanı opsiyonel bir süre talep edebilir ( sözleşme de yazmalıdır ), sizde aynı şekilde iş bitiminde iş başarılı ise ve sözleşme uzatmak istemese dahi bu opsiyon maddesinden yola çıkarak belirli bir süre daha kendisiyle çalışabilir ve en azından bu süre zarfında kendinize başka uzmanlar bulabilirsiniz.
  • Seo anlaşmasını sağlamadan önce bu hizmeti sağlayacak kişi veya kurumdan bir ön teklif talebinde bulunabilirsiniz. Bu ön teklifte çalışma yapılacak kelimeler, süre, ödeme şekli vb. diğer yükümlülükler önceden belirtilmelidir. Hatta bu teklif konusunu dahada derine indirip bir kaç uzman veya firmadan almanız sizin yararınızda olacaktır. Hem fiyat aralığı hakkında bilgi sahibi olurken aynı zamanda firma veya kişinin referanslarınıda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
  • Bir seo sözleşmesinde olması gereken en önemli maddelerden bir tanesi hiç kuşku yokki raporlama sistemidir. Seo firması veya seo uzmanı muhakkak size düzenli rapor sunmalı ve bu rapor da hangi yolların izlendiği hakkında size bilgiler verilmelidir. Ne yazık ki bazen bazı firma veya kişiler dolaylı yollardan siteniz üzerinde çalışmalar yapmakta ve belli bir süre sonra bunun zararını fazlasıyla görebilirsiniz. ( filtre, google dizinden kaldırılma, vb. )
  • Her iki tarafında sıkıntı yaşamaması için yasal yükümlülükler belirtilmeli her iki taraftan birisinin sözleşmeyi ihlal etmesi durumunda oluşacak durumlarda ne gibi olayların doğabileceği açıkça belirtilmelidir. ( Hukuksal yaklaşım. )
  • Yapacağınız sözleşmeyi noter huzurunda karşılıklı olarak imzalamanız ve çalışmaya bu şekilde başlamanız her iki taraf içinde işin ciddiyetini arttıracak ve size olumlu dönüşler sağlayacaktır. 50 – 100 TL arasında değişen noter harcını ödememek yerine kişilerin kendi arasında yapmış olduğu basit sözleşmeler hukuksal açıdan sıkıntı yaratabilmektedir.

Fırsat oldukça ilerleyen günlerde kendi kişisel tecrübelerimden yola çıkarak bu makaleyi ve sözleşmede yer alabilecek maddeleri genişletmeyi umut ediyorum.

Biraz uzun bir yazı oldu, değerli vaktini ayırıp bu satıra kadar yazıyı okuyan tüm ziyaretçilere saygı ve selamlarımı sunuyorum. Başarılı olmak ve kazanmak istiyorsanız ilk adım olan düşünceleriniz de dahi ciddiyetinizi ve kararlılığınızı korumalısınız.

Gazi ÖZATA
Battalgazi.net / seodanismani.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com