İnternetten para kazanmak bir hayal mi ?

Merhaba değerli arkadaşlarım, en son yazmış olduğum Nerede kalmıştık ? konusunun üzerinden bu zamana kadar yaklaşık 2 yıl geçmiş. Evlilik ve iş hayatının yoğun temposunu bir arada ilerletmeye çalışırken ne yazık ki seodanismani.net ‘ e eskisi kadar ilgi gösteremez oldum. Ailem ve yakın arkadaşlarım çok iyi bilirler ki ben hiç bir zaman sıcak ticaret adamı olamadım ve asla olamayacağım. O yüzden bu zamana kadar seo ve seo danışmanlığı üzerine yaptığım çalışmaların tamamı bir hobiden öteye gidemedi. Hal böyle olunca da günlük hayatın getirmiş olduğu zorlukları arkamıza alıp günlük yaşantımıza odaklanmaya çalışınca hobilerimize vakit ayıracak zaman için ekstra çaba sarf etmek bir süre sonra en büyük fobimiz ve tembelliğimiz olup çıkıyor.

2015 in sondan bir önceki günü benim bir zamanlar bir seo danışmanlık sitem vardı diyerek ten whm panelinin yolunu tuttum. En son admin panele giriş yaptığım günün üzerinden o kadar vakit geçmiş ki, bırakın şifreyi kullanıcı adımı bile hatırlayamadım. Kısa bir mysql işleminin ardından bu yazı ile karşınızdayım ve 2016 yılında hedeflerinizi daha iyi belirleyebilmeniz için bu satırları yazıyorum.

İnternet ortamından para kazanıldığı ve her daim kazanılacağı, hatta önümüzdeki yıllarda artık real yaşamdan çok sanal yaşamın hayatımızın çok aşırı bir bölümünü oluşturacağı su götürmez bir gerçektir. Yalnız bu para kazanma hepinizin malumu o kadar kolay ve kestirme yoldan olmuyor. Tabi çok aşırı bir düşünce ve düşüncesini eyleme dönüştürme yeteneğiniz yok ise.

İnternet ile para kazanma sanatına nerede ve ne zaman bulaştığınız bu yolda ki gidişatınızın en belirleyici noktasıdır. Çünkü doğru zamanda doğru yerde doğru soruları sorup bu sorulara doğru cevapları alır ve inat etmezseniz emin olun zarar etmezsiniz. Bakın dikkat edin para kazanırsınız demiyorum, zarar etmezsiniz diyorum. Yurt dışına hiç çıkmadığım için oradaki insanların duygusal yapılarını ve yaşantılarını yakından gözlemleyemediğim için ben yorumumu sadece güzel ülkemin güzel insanları üzerine yapacağım. Son 5 yıl içerisin de çok fazla uzaklara gitmeden sadece kendi çevremden bile gözlemleyebildiğim kadarı ile bizlerde aşırı kolaya kaçma sevdası baş göstermeye başlamıştır. Bir ekmek için bile bakkala gitmeye üşenmek, spor yapmak için dışarı yeşil alanlara gitmek yerine tv karşısına geçip o step kanalı senin bu aerobik kanalı benim dolaşmak en belirgin ortak yönümüz olup çıkmış. İşte bu çıkışın en temel noktası ne yazık ki karşısında kilitlenip kaldığımız ve kıçımızı koltuktan bir türlü kaldırmamıza izin vermeyen internet mecrasından başka bir şey değil. Günümüzün büyük bir bölümünü sanal ortamda geçirmeye başladıktan sonra artık insanlarda bu geçirilen zamanı ticarete dönüştürmeye başlama eğilimi oluşmaya başlıyor. Hele ki işte şu kişi şu kadar para kazanmış, bu kişi sosyal medyada fenomen olmuş şunu almış diye kulaktan kulağa yayılan tonlarca yalan haberin peşi sıra kaf dağının ardındaki hayallerin peşine düşmek hiç de zor değil.

Konuyu fazla dağıtmadan ve fazla felsefi boyutlara ulaştırmadan sizlere bir kaç ipucu ile internet’ ten para kazanmanın temel detaylarını aktaracağım. Benim ilk internet ile tanışmam 1996 – 97 yıllarına dayanmaktadır. Mirc, icq, altavista, geocities, cjb.net, domainvalet.com derken neredeyse 20 yılı geride bırakmış olacağım. Yukarıdaki paragrafın bir yerlerinde değindiğim gibi doğru zaman, doğru kişiler ve doğru yöneltilmiş soruların hiç birini uygulayamadığım için ne yazık ki bu 20 yılın % 90 lık bölümü macera ve kaos ve kayboluş sendromundan öteye gidemedi. Her zaman yanlış yerde yanlış soruları sorup üzerine birde tamamı ile yanlış cevapları alınca başarısızlık kaçınılmaz oldu. Neyse ki yüce mevlam çektiğim bunca sıkıntı sonucunda bana son kez bir yol gösterdi ve bende inat etmeyip bu yolda yürüyünce geriye kalan % 10 luk dilimde evlenip güzel bir yuva kurdum ve dünya tatlısı bir hamza bebeğe babalık etme duygusunu yaşayarak bütün yanlışları ve bu yanlışlığa sebebiyet veren tüm duyguları geride bıraktım.

İnternetten nasıl para kazanılır ?

Asıl meselemize geçmeden önce küçük bir özür dilemek istiyorum. Yukarıda yazılan ve genel olarak konumuzdan uzak olan satıları yazmak istedim çünkü sizinde benim gibi yanlış kararlar verip hayatınızın çok büyük bir bölümünü kaos ve bataklık içerisinde geçirmenize gönlüm razı gelmedi.

1 –  Google adsense : İnternetten para kazanmak deyince akla gelen ilk yol hiç kuşku yok ki dünyanın en büyük arama motoru ve şirketlerinden biri olan google’ a ait olarak reklam servisi google adsense ‘ dir. Google adsense kullanabilmeniz için öncelikli olarak ya özgün bir youtube kanalına yada özgün ve kaliteli bir web sitenize ihtiyaç vardır. İnternetten para kazanmanın her zaman için temel prensibi nitelikli trafiktir. Yani herkese hitap eden bir çöplük yapıp buraya yüzbinlerce insanı toplamak yerine sadece hedefe odaklı site açarak belirli başlı sadece o iş ile iştigal olan kişileri bir araya toplamanız para kazanmanıza yeterli olacaktır. Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda google sadece site içeriğine göre reklam çıkarsa da artık günümüzde insanların bilgisayarlarına yerleştiren küçük çerezler sayesinde o kişinin geçmiş arama ve diğer web sitelerinde geçirmiş olduğu zaman dilimine göre reklam çıkartabilmektedir. Buda demek oluyor ki akşama kadar spor sitelerinde iddaa için kupon arayan bir kullanıcı yerine akşama kadar ekonomi sitelerinde borsayı ve yatırım araçlarını inceleyen birini sitenize çekmek birinci hedefiniz olacaktır.

Google adsense odaklı bir web sitesi açmadan önce şapkanızı önünüze alıp uzun uzun düşünün. Daha sonra karamsarlığa ve çıkmaz bir sokağa girmek istemiyorsanız öncelikli olarak en azından % 50 – 60 seviyelerinde bilgi birikiminizin olduğu bir kategoride web sitesi açın. Günlük hayatta olduğu gibi şayet açtığınız kategori ile alakanız yok ise hem dış güçlere bağlı yaşarsınız ve buda hem vakit hemde nakit kaybına yol açar.

Bilgi sahibi olduğunuz bir sitede yöneticilik yaparsanız şayet o sitenin ilerleyişini kendiniz gözlemleyebilir ve daha ileriye dönük adımlar atabilirsiniz. Düşünün bir örgü ve dantel sitesi açıyorsunuz ama o yaşınıza kadar elinize ne bir dantel ne bir örgü almışsınız. Siteniz için yazdığınız yazılar hep sağdan soldan kopyalama yahut ücretli editörler tarafından hazırlanmış. Hal böyle olunca sitenize ve ziyaretçilerinize göstermiş olduğunuz değer çok daha düşük olacaktır. Sitenize yapılan bir yoruma hiç bar zaman gerçek doğruluk payı ile yanıt veremeyecek hep kaçamak yorumlar ile ziyaretçileri oyalamaya çalışacaksınız buda belirli bir süre sonra ziyaretçi kaybına yol açacaktır.

2- Youtube adsense : Her ne kadar geçtiğimiz yıllara göre çok ama çok daha zorlaşmış olsa bile artık youtube üzerinden para kazanabileceksiniz. Bir önceki para kazanma yöntemi olan google web adsense ‘ de olduğu gibi youtube adsense ‘ de özgünlük en önemli kriterdir. Her ne kadar olmayan ve ilgi çekecek bir videoyu youtube kanalınıza yüklerseniz işte o zaman arkanıza yaslanıp para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ama ben özgün çalışmayacağım spama yöneleceğim derseniz hem vaktinizin büyük bir bölümünü boşa harcamış olacaksınız hemde iki gün sonra kanalınız kapatılıp adsense hesabınız banlandığı zaman google’ a karşı hiç bir hak talep edemeyeceksiniz. Şayet yaratıcılığınıza güveniyorsanız ve ikili ilişkileriniz iyi ise elinize bir kamera alıp hatta kamerayı bırakın akıllı bir telefonun kamerası ile sokağa çıkıp yaratıcılığınızı konuşturun. Youtube ‘ da bir çok yabancı kanalda Türkiye ‘ de henüz hayata geçirilmemiş bir çok özgün video bulunmakta. Kendinize en uygun olanı seçip işe başlayabilirsiniz.

İnternetten para kazanma sanatının sosyal medya başta olmak üzere bir kaç kolu daha bulunmaktadır. Google adsense ve youtube adsense konularını layığı şeklinde detaylı anlatamadım. O sebeple diğer dallara geçip bu konuları bu şekilde bırakmak istemiyorum. İnşallah üzerinden fazla vakit geçmeden konuyu güncelleyip hem google adsense hemde youtube adsense üzerine değerli ipuçları paylaşacağım.

Yazımı burada sonlandırmadan önce siz değerli kardeşlerime ve büyüklerime nacizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu tavsiyem özellikle de belirli bir yaşın üzerindeki çoluk çocuk sahibi büyüklerime gelsin.

Eğer sizde çoluk çocuğa karışmış ve belirli bir yaşın üzerine geldiyseniz ve internetten para kazanmak hakkında hiç bir bilginiz ve internete dair bir bilgi dağarcığınız yok ise siz siz olun lütfen güzel vaktinizi bu alanda harcamayın. Siz bu vaktinizi kızınıza oğlunuza ve onların eğitimine ayırın, hem kendi geleceğinizi hem onların geleceğini kurtarın. Eğer internet ve teknoloji üzerine eğilimleri var ise onları bu alanda yönlendirin. Emin olun hem sizin için hemde çocuklarınız için en hayırlısı bu olacaktır. Belki bu son paragrafımı yanlış anlayanlar olacaktır, bu kesimi biraz olsun azaltmak için aşağıdaki karikatürü paylaşıyorum, sevgi ve saygılarımla.

 

apple uygulama karikatür komik

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com