Google görsel aramaları

Dünya devi arama motoru google ‘ ın bir çok farklı arama motoru bulunmakta. Ülkemizde en popüler olarak kullanılan arama motorları hiç kuşku yokki web araması ve görsel araması dır. Video ve haber aramaları yeni yeni oturmaya çalışıyor, henüz web araması ve görsel araması kadar bilinmemekte. Global olarak dünya genelinde blog aramaları oldukça popüler olsa’ da ülkemizde henüz gelişmedi ve yok denecek kadar da az diyebiliriz.

Her neyse biz direk asıl konumuza google görsel aramaları ile daha fazla nasıl ziyaretçi çekilir buna değinelim. Bildiğiniz üzere google görsellerde bir resmin üzerine tıkladığını zaman öncelikli olarak o resmin bir önizlemesini getirir ve ziyaretçi isterse ekranın sağ üst köşesinde bulunan kısımdan siteye giriş yapabilir veya resmi büyütebilir. Ülkemizde internet kullanımı oldukça yaygın ama nedense hep başı boş şeyler için kullanmaktayız. Bir görsel araması yapıp görseli bulduğumu zaman ön izleme resminden sonra siteye girmek ne yazık ki pek sevdiğimiz birşey değil. Son dönemde sitelerimin bir tanesinde ziyaretçi sayısının oldukça yüksek olmasına rağmen düşük reklam gelirleri gözümden kaçmadı. Konuyu biraz incelediğim zaman bu sitenin hit kaynağının görsel arama motoru olduğunu farkettim. Durum böyle olunca gelen ziyaretçi resme tıklayıp sadece önizlemesine bakıyor sonra çıkıp gidiyordu. Biraz derinlemesine araştırma yapınca basit bir java script kodu ile google çerçevesini kaldırıp ziyaertçiyi doğrudan siteye konu içerisine yönlendirmeyi başardım. ( başardım dediysem kodu oturup ta kendim yazmadım  : ) )

Bir önceki gün yani çerçevenin olduğu zamanlarda 2 dolar getiren site ertesi gün 10 dolar getirmeye başladı. Yani bu demek oluyor ki görsel ziyaretçiniz var ise bu yöntem ile reklam gelirlerinizi % 500 oranın da arttırabilirsiniz.

Bazı arkadaşlar bu java script kodunun siteye zarar verdiğini düşünmekte. Ben aynı kanıda değilim. Her insan gibi bende ziyaretçi potansiyeli yüksek bir siteden kazanç elde etmek isterim. Google görsel aramalarında ziyaretçiyi memmun edip sitenin bantını harcayarak elini kolunu sallayıp çıkıp gitmesi benim işime gelmeyecektir. Ve kaldıki sonuçta resme baktığı vakitte çıkıp gitmektedir, yani değişen pek birşey yok.

Şimdi son olarak bu java script kodunu sizlerle paylaşayım. Aşağıda vereceğim kodu header.php içerisinde ( wordpress kullananlar için ) iki <head> buraya </head> arasına koymanız gerekmektedir.

<script language=’JavaScript’ type=’text/javascript’>
if (top.location != self.location) top.location = self.location;
</script>

2 Responses to“Google görsel aramaları”

  1. Ahmet sever
    07 Temmuz 2011 at 06:34 #

    çok işime yaradı gayet iyi gidiyosunuz çok teşekkürler, çizginizi korumanız dileğiyle.

  2. 02 Aralık 2012 at 15:15 #

    ben bu kodu siteme koyduktan sonra, ertesi gün son yazdığım 8-10 yazının 1. sayfadayken sıralamadan tamamen geriye atıldığını (örneğin 15. sayfalar vs) gördüm. eski yazılarım dahi 2-3 sıra geriye düşmüştü. Doğrudur gelirim 1-2 günlüğüne arttı. Fakat ilerleyen bir hafta içerisinde sıfırlandı. Şuanda günde 2-3 dolar kazandığım siteden hiç kazanamaz oldum. Kodu kaldırdım üzerinden iki gün geçti durum aynı, umarım eski haline döner.

    Bu kodu sadece görsel hiti olan siteler kullansın. Diğerleri için çok sakıncalı !!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Required)

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com